Baby Carrier - Be Lenka 4ever Neo - Unicolour - Green

$ 199 Excl. Tax

4ever Neo is a new and improved version of the legendary Be Lenka 4ever carrier, which grows with baby's size. Thanks to the carriers' new magnetic chest clip, they are easier than ever before to wear. Equipped with an enhanced hip belt and safety buckle, Be Lenka Neo 4ever carriers facilitate safe & comfortable back and front carry options for three months to 3-year-old babies.


Choose shoulder straps

Colour / Shade

Availability: choose variant

Add to cart
  • Card payment / Apple Pay / Google Pay / PayPal
  • Bank transfer

Customer Reviews

Average rating based on 34 reviews

4.97 of 5 stars

5
33
4
1
3
0
2
0
1
0
V

Vanda Verified customer

Vše v pořádku, rychlé dodání, nosítko má krásné provedení.

19.2.2024


S

Salomée Verified customer

Il est parfait

5.2.2024


K

Katerina Verified customer

Super!

3.2.2024


J

Jarmila Verified customer

Mám nosítko se širokými popruhy, tzn. na křížení - je úžasné a pro mě velice pohodlné! Děkuji, děkuji, děkuji!

2.2.2024

Be Lenka logo

Be Lenka

Dobrý deň, sme veľmi radi, že ste spokojná s Vaším nákupom. Dúfame, že aj naďalej budete u nás radi nakupovať. Team be Lenka

2.2.2024


P

Pavlína Verified customer

Krásný materiál i barva, precizně ušito. Bederní pás pevný a dobře sedí.
Nemůžu se sžít s magnetickou sponou, která je na popruzích na volno a většinou ji při zapínání nemohu najít a nastavit si ji tak, jak nejlíp potřebuji, popruhy mi pak padají z ramen. Také jsem byla zvyklá na utahování popruhů od sebe a nevím si rady s utahováním k sobě, které je pro mě s dítětem v nosítku hodně obtížné. Jsem asi hubenější, délka popruhů je na mě hodně (pro mě zbytečně) dlouhá, překážejí mi. Uvidíme, jestli využijeme, jak bude miminko růst. :)

12.1.2024

Be Lenka logo

Be Lenka

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu spätnú väzbu. Každá spätná väzba od zákazníka je pre nás dôležitá a môže nám pomôcť pri vývoji a výrobe naších nových modelov. Ak máte otázky k produktu náš zákaznícky servis info@belenka.cz je Vám k dispozícii a rád odpovie na Vaše otázky. Sme tu, aby sme vám poskytli informácie a podporu, ktoré potrebujete. S pozdravom Be Lenka Team

15.1.2024

Show more (18)


Description & Specifications

Material: 100% Cotton
Fabric weight: approx. 295 g / m2
Size: The carrier is fully adjustable and is suitable for babies from 3 months (European size 62 - 68) to about 3-year-old toddlers (Up to European size 104).

The carrier has an international ASTM certificate.

Straps

You can choose the type of shoulder straps: (check product pictures) 

  • Standard / Classic: Can be worn without crossing on the back. 
  • Wide: Enable crossing on the back.

Adjustability

Carrier's width can be easily adjusted by pulling straps located on the front of the backrest just above the hip belt. Just pull the laces down to your baby's size and tie the knot. The backrest height is also adjustable. It can be retracted/lowered by using retractors at the top of the backrest.

Buckles

Shoulder straps and waist belt have buckles to secure the carrier to the wearer's body firmly. The buckles have elastic bands attached to prevent them from accidentally opening. The carriers' new magnetic chest clip can be easily operated with one hand. The enhanced hip belt and safety buckle make the carrier even more secure.

Hood

The carrier comes with a hood, which can be used to protect the baby from the sun, wind or noise. It is especially useful when the baby falls asleep in the carrier. You can hook the hood to the hooks placed on the shoulder straps.

The elastic band situated just under the hood can be tightened and hooked on to the shoulder straps to support the baby's head.

Safety

Be Lenka baby carriers meet all the safety requirements for safe and healthy babywearing. All our carriers are completely ergonomic, easy-to-use and extremely comfortable for the baby and the wearer.

All Be Lenka carriers can be used for front & back carry and provide an Ergonomic M-position for the baby's optimal development.

Handmade in Europe


How to set up Babycarrier Be Lenka 4ever Neo

Recently viewed by you