Baby Carrier - Be Lenka 4ever Neo - Mantra - Blue

  • New
$ 179 Excl. Tax

4ever Neo is a new and improved version of the legendary Be Lenka 4ever carrier, which grows with baby's size. Thanks to the carriers' new magnetic chest clip, they are easier than ever before to wear. Equipped with an enhanced hip belt and safety buckle, Be Lenka Neo 4ever carriers facilitate safe & comfortable back and front carry options for three months to 3-year-old babies.


Choose shoulder straps

Availability: Discontinued

Notify me when the product is restocked

Customer Reviews

Average rating based on 13 reviews

5 of 5 stars

5
13
4
0
3
0
2
0
1
0
N

Nikoleta Verified customer

Kvalitný materiál , šikovné zapínanie , pohodlné , ako keby som na sebe nič nemala , veľká spokojnosť . Odporúčam všetkým , ktorý hľadajú super nosic pre svoju ratolesť :D

24.4.2022


P

Petra Verified customer

Nádherné, kvalitně ušité nosítko. Pevný materiál, hezky vyřešené detaily. Já jsem nakonec nosítko vracela a objednavala verzi mini, protože naše tří měsíční holčička chce z nosítka vidět ven a rostoucí verze byla ještě hodně vysoká. Verze mini nám tento problém vyřešila. Jestli budeme nosit hodně, tak určitě časem objednám ještě jednou tento typ nosítka. Rozhodně doporučuji. Mám i tulu a belenka nosítko je vice vychytané a velmi dobře sedí, a to jak popruhy, tak i bederní pás, který je tenký, ale zároveň dostatečně široký a perfektně tak sedne a nikde netáhne.

28.2.2022


O

Olga Verified customer

Po dlouhém načítání článku a prohrabávání se dalšími možnostmi jsem vybrala toto nosítko a rozhodnutí nelituji. Vybrala bych ho znovu. Je kvalitně zpracované a pro nováčka docela jednoduché na nastavení. Každopádně na oficiálním videu se toho moc nedozvíte. Doporučuji na toto nosítko video na YouTube od paní ze zkusnositko.cz, perfektně vysvětlí vše potřebné a to do detailů. Jestli je vám nošení nepohodlné, pravděpodobně ho máte špatně nastavené. Opravdu, taky jsem měla pár výhrad, a chyba byla opravdu u mě.

24.2.2022


G

Gabriela Verified customer

Dlho som vahala, ktore nositko vybrat. Rozhodnutie padlo na Be Lenka 4ever Neo s moznostou krizenia popruhov. A musim povedat, ze to bola najlepsia investicia za poslednych par mesiacov co sa vybavy pre dieta tyka. Je pohodlne a krasne zaroven. Prve mesiace sme viazali syna do satky a teraz sme krasne "naviazali" :) na nosenie v tomto nositku. Maly je spokojny a zachranuje nas aj pri prerezavani zubkov a naslednom vecernom uspavani.

22.1.2022


C

Camille Verified customer

Très heureux de la qualité du porte-bébé. Il est simple d'utilisation même s'il demande, évidemment, un petit temps de rodage pour les réglages !

20.1.2022

Show more (1)


Description & Specifications

Material: 50% cotton, 30% tenzel, 20% linen
Fabric weight: approx. 360 g / m2
Size: The carrier is fully adjustable and is suitable for babies from 3 months (European size 62 - 68) to about 3-year-old toddlers (Up to European size 104).

The carrier has an international ASTM certificate.

Straps

You can choose the type of shoulder straps: (check product pictures) 

  • Standard / Classic: Can be worn without crossing on the back. 
  • Wide: Enable crossing on the back.

Adjustability

Carrier's width can be easily adjusted by pulling straps located on the front of the backrest just above the hip belt. Just pull the laces down to your baby's size and tie the knot. The backrest height is also adjustable. It can be retracted/lowered by using retractors at the top of the backrest.

Buckles

Shoulder straps and waist belt have buckles to secure the carrier to the wearer's body firmly. The buckles have elastic bands attached to prevent them from accidentally opening. The carriers' new magnetic chest clip can be easily operated with one hand. The enhanced hip belt and safety buckle make the carrier even more secure.

Hood

The carrier comes with a hood, which can be used to protect the baby from the sun, wind or noise. It is especially useful when the baby falls asleep in the carrier. You can hook the hood to the hooks placed on the shoulder straps.

The elastic band situated just under the hood can be tightened and hooked on to the shoulder straps to support the baby's head.

Safety

Be Lenka baby carriers meet all the safety requirements for safe and healthy babywearing. All our carriers are completely ergonomic, easy-to-use and extremely comfortable for the baby and the wearer.

All Be Lenka carriers can be used for front & back carry and provide an Ergonomic M-position for the baby's optimal development.

Handmade in Europe


How to set up Babycarrier Be Lenka 4ever Neo

Recently viewed by you

Other colors available: (+-5)