Baby carrier - Be Lenka 4ever - Brown

  • Free drool pads
$ 142
Lenka 4ever is an ergonomic & innovative baby carrier that grows with your baby, i.e. it can be adjusted according to baby's growing body size and is suitable for babies from 3 months to about 3-year-olds. You can choose the type of shoulder straps: (check product pictures) Standard / Classic: Can be worn without crossing on the back. Wide: Enable crossing on the back.

Choose shoulder straps

Availability: choose variant

Add to Basket

Reviews

Average rating based on 10 reviews

4.8 of 5 stars

5
8
4
2
3
0
2
0
1
0
N

NEDELEC CECILE Verified customer

Wonderful baby carrier. Very good quality and quick to receiv it! Thank from France!

4.5.2020


N

Natália Kovčová Verified customer

S nosicom sme veľmi spokojní, ľahko sa nastavuje na rôzne typy postáv

31.5.2020


J

Jana Pavlasová Verified customer

Výborné! Skvělý materiál, jednoduché nastavení, perfektně sedí jak bederní pás tak ramenní popruhy.

31.5.2020


L

Lucia Zakova Verified customer

V nosici bude nosiť už skúsený manžel, vybral si sedu ?dcérka má ešte len 2m tak ešte troska počkáme. Nosič je super prepracovaný, naozaj rastie s dieťatom. Príjemný materiál. Mala som záujem o široké popruhy s možnosťou kríženia, ktoré už neboli dostupné v e shope. Vyšli mi však v ústrety, príjemná komunikácia, rýchle dodanie. Kamarátka si ho na chvíľu vyskúšala so svojím 3r 17kg synom, bol mu síce medzi kolienka i už malý, ale chválila si, že je príjemný, super rozkladá váhu.
Ďakujeme!

28.5.2020


L

Lucka Verified customer

S nosítkem jsem spokojená, jedibá věc, co mi dost vadí a na fotkách není při nákupu vidět je, že kapucka je z vnější strany béžová, nevypadá to hezky a moc jsem to nepochopila, celé nosítko je šedé a pak bum nechtěné překvápko a jelikož mám malé mimčo tak nechávám z půlky kapuci připevněnou. Je to drobnost, podle mě však zásadní. Na zkoušku jsem měla jiné nosítko a to mělo z obou stran stejnou látku, tak nevím, jestli nejde o kazovou výrobu...

26.5.2020

Be Lenka logo

Be Lenka

Dobrý deň, nejde o kazovú výrobu. Opačná strana látky má naozaj takúto farbu. Mrzí nás, že ste boli nemilo prekvapená. Tovar je možné vrátiť do 14 dní.

31.7.2020

Show more (5)


Description & Specifications

  • Material: 100% Cotton
  • Size: The carrier is fully adjustable and is suitable for babies from 3 months (European size 62 - 68) to about 3-year-old toddlers (Up to European size 104).
  • Handmade in Europe
  • Ready to Ship: 4 - 6 weeks

This gorgeous Lenka 4ever baby carrier Brown colour is made from extremely comfortable and skin-friendly Lenka baby wrap.

It is fully customizable to exactly fit the baby's size. The width of the carrier can be adjusted very easily by pulling straps located on the front of the backrest just above the hip belt. Just pull the laces down to your baby's size and tie the knot. The height of the backrest is also adjustable and retracted/lowered by retractors at the top of the backrest.

Instructional video about using Lenka 4 ever Baby carriers


Shoulder straps

Standard / Classic: can be worn without crossing on the back

Wide: can be crossed on the back.

Buckles

Shoulder straps and waist belt have buckles to firmly secure the carrier to the wearer´s body. Buckles have elastic bands attached to prevent them from accidentally opening.

Hood

Carrier comes with a hood, which you can be used to protect the baby from the sun, wind or noise, it is especially useful when the baby falls asleep in the carrier. You can hook the hood to the hooks placed on the shoulder straps.

Elastic band situated just under the hood can be tightened and also be hooked on to the shoulder straps which can support the baby's head.

Safety

Lenka baby carriers meet all the safety requirements for safe and healthy babywearing. All our carriers are completely ergonomic, easy-to-use and extremely comfortable for the baby and the wearer.

All Lenka carriers can be used for front & back carry and provide an Ergonomic M-position for optimal development of baby's body.


Recently viewed by you

Other colors available: (+-5)