Reviews

Average rating based on 32 reviews

4.91 of 5 stars

5
29
4
3
3
0
2
0
1
0
N

NEDELEC CECILE Verified customer

Wonderful baby carrier. Very good quality and quick to receiv it! Thank from France!

4.5.2020


A

Andrea Verified customer

Skvělé nosítko, dcera je v něm moc spokojená. Děkuji

16.8.2021


M

Michaela Verified customer

Jsem nadmíru spokojená s rostoucím nosítkem od Be Lenka. Je skvělé, příjemné, krásné a dětmi oblíbené. A servis budu chválit až do nebe. Vlastní vinou jsme na dovolené ztratili popruhy, které z možnosti křížení na zádech vytvoří ty klasické a z BeLenka nám je poslali úplně zadarmo. Miluju tuto označku a budu ji doporučovat všude kudy budu chodit. Děkuji za vaši kvalitní práci!

13.8.2021


V

Věra Verified customer

Příjemné jednání, rady ohledně výběru nosítka, rychlost doručení do ČR. Nosítko je kvalitně šité a barva se nám taky moc líbí.

8.8.2021


K

Kristina Verified customer

Konkrétně tohle nosítko jsem si přála, hlavně kvůli pohodlnosti jak pro mě tak pro dite ve srovnání s jinými nositky. Je měkké, jednoduše nastavitelné a křížení popruhů na zádech umožňuje nosit celkem pohodlně i tezsi dite vepředu. Velmi oceňuji i krásné vzory a pár jednoduchých jednobarevnych variant, ja jsem objednala zelené a jsem moc spokojená. Děkuji!

5.8.2021

Show more (19)


Description & Specifications

  • Material: 100% Cotton
  • Size: The carrier is fully adjustable and is suitable for babies from 3 months (European size 62 - 68) to about 3-year-old toddlers (Up to European size 104).
  • Handmade in Europe
  • Ready to Ship: 4 - 6 weeks

This gorgeous Lenka 4ever baby carrier Brown colour is made from extremely comfortable and skin-friendly Lenka baby wrap.

It is fully customizable to exactly fit the baby's size. The width of the carrier can be adjusted very easily by pulling straps located on the front of the backrest just above the hip belt. Just pull the laces down to your baby's size and tie the knot. The height of the backrest is also adjustable and retracted/lowered by retractors at the top of the backrest.

Instructional video about using Lenka 4 ever Baby carriers


Shoulder straps

Standard / Classic: can be worn without crossing on the back

Wide: can be crossed on the back.

Buckles

Shoulder straps and waist belt have buckles to firmly secure the carrier to the wearer´s body. Buckles have elastic bands attached to prevent them from accidentally opening.

Hood

Carrier comes with a hood, which you can be used to protect the baby from the sun, wind or noise, it is especially useful when the baby falls asleep in the carrier. You can hook the hood to the hooks placed on the shoulder straps.

Elastic band situated just under the hood can be tightened and also be hooked on to the shoulder straps which can support the baby's head.

Safety

Lenka baby carriers meet all the safety requirements for safe and healthy babywearing. All our carriers are completely ergonomic, easy-to-use and extremely comfortable for the baby and the wearer.

All Lenka carriers can be used for front & back carry and provide an Ergonomic M-position for optimal development of baby's body.


Recently viewed by you

No products yet.